Приключението винарска изба „Присое“ започва през далечната 2000г. , когато бившият технолог на Център Винаркса изба Евксиноград, Румен Балтаджиев, се връща от посещение във винарската област Франкен в Германия. Изумен от факта, че в този регион е пълно с множество малки и средни винарни, който произвеждат вина по класичека технология от местни сортове грозде. Той убеждава жена си Гичка да се потопят в магията на гроздето и виното, като започват да развиват идеята за собствена винарна.
Първите стъпки в развитето на избата се случват в помещение под наем в село Слънчево. Въпреки неблагоприятните условия за работа и развитие, страстта и любовта към виното са основни виновници за продължаването на мечтата „Присое“. Тук е момента, в който трябва да се обесни значението на думата „Присое“. Това е стара българска дума използвана за наричане на открито, слънчево и топло място. Такава е и земята, на която се намира избата и прилежащите и лозя, заобиколени от акациева гора, облята от нежни слънчеви лъчи и достатъчно близо до морето за да се усеща през лятото морският бриз. Почвите се особена симбиоза между финния бял пясък на някогашното морско дъно „Побити камъни“ и плодородния чернозем на Дунавската равнина. Тук на тази златна земя през горещото лято на 2005г. е направена първата копка на изба „Присое“. През 2007г. са засадени първите лозчки от сорта Шардоне, в последствие се засяват сортовете Каберне Совиньон и Мерло. Лозята се гледат и поддържат единствено и само от фамилията, с цел обърне специялно внимание на всяка лозичка, за да може да извлече най-доброто от нея. След четири години неуморен труд и старание първата реколта от собствени лозя е налице.
Идеята, зад която е направена избата, е да се запазят традициите и технологиите, по които са се правили вината от предците ни. За постигането на тази цел ферментацията на червената гроздова каша се извършва в дъбови каци като вече готовото вино старее в стари 500 л дъбови бъчви. Ширата от Шардонето се превръща във вино и отлежава в подобни бъчви. Спазването на тази технология води до получаването на специфични вина със собствен характер, способни да впечетляват.